26 jún 2024

18.-21.7.2024

European Bowling Tour 2009 # 1 Vytlač E-mail
13 január 2009
ImageVíťaz Pasi Uotila. 39th Brunswick Ballmaster Open. S nástupom roku 2009 sa do pozornosti dostáva aj nový ročník EBT, v poradí jubilejný desiaty. Tradícia otváracieho turnaja zostala nezmenená – prvým turnajom novej sezóny bol opäť Ballmaster Open v Helsinkách v termíne 3.–11. januára. Miestnu halu Tali poznajú dobre už aj naši juniori, s 36 dráhami Brunswick je to momentálne najväčší bowlingový stánok Európy. Mazanie sa od minulého ročníka v podstate nezmenilo a znovu si hráči mohli zahrať na 40 stopovom športovom mazaní s nizučkým ratio. Očakávala sa vysoká účasť – cez 400 hráčov, čo by bol nový rekord EBT, nakoniec rekord nepadol a kvalifikáciu odohralo 382 štartujúcich (minulý ročník to bolo 397) v 15 rundách. Postup si kvalifikačným výkonom zabezpečilo 44 hráčov a ďalší 4 z Desperada. Víťazom úvodnej časti sa stal Tobias Karlsson – 1431 a na postup bolo treba 1311. Túto hranicu nedosiahla napr. ani celková víťazka EBT 2008 Nina Flack (nepomohlo ani Desperado), ale ďalej sa prepracovali aj dvaja účastníci početnej rakúskej výpravy – T. Gross a M. Mayer. V 1. finálovom kroku sa stretlo 40 hráčov (9.-48. po kvalifikácii) aby odohrali 5 hier od nuly a presná polovica postúpila ďalej, tu končí napr. S. Williams, D. Zavjalova a aj T. Gross. Do 2. kroku si postupujúca dvadsiatka hráčov preniesla svoj predchádzajúci výkon, k nemu sa priratúvalo ďalších 5 hier a ďalej išlo už iba 8 hráčov. K nim sa pridalo 8 najlepších z kvalifikácie aby v 3. kroku vytvorili dvojice, v ktorých sa hrala vyraďovačka na 3 víťazné hry (Ecklund vyhral v rozhodujúcej 5. hre nad Turtiainenom o kolku). Vo 4. kroku sa to isté zopakovalo už len v podaní štyroch dvojíc (v dvoch dueloch rozhodovala až 5. hra a v oboch prípadoch 2 kolky) a víťazi už hrali semifinále na jednu hru. V ňom si Pasi Uotila poradil s Dennis Eklundom  184:168 a Dominic Barrett s Kimmo Lehtonenom 223:204. Finále bolo veľmi napínavé až do posledného hodu, no nakoniec bolo šťastie na strane domáceho hráča a Uotila porazil Barretta 214:212, čo mu vynieslo prémiu 12.000,- €, porazený finalista zinkasoval polovicu. Najlepšie zo žien sa na 8. mieste umiestnila Nicole Sanders a okrem finančnej prémie si odniesla aj 100 bodov do rebríčka EBT (turnaj bol samozrejme z kategórie Major). Všetky výsledky, navyše peknú fotogalériu a videá aj z minulých ročníkov nájdete na Ballmaster Open. Celý kolotoč nového ročníka EBT je ešte len na začiatku, takže je príliš skoro na nejaké hodnotenia, všetko sa ukáže v ďalších zastávkach. Tou ďalšou je po mesačnej pauze spôsobenej výpadkom turnaja v Luxembursku od 15. februára Hammer Bronzen Tournament v holandskom Tilburgu. (Miro)